TÉVHITEK:
5 tévhit a szoláriumozással kapcsolatban
A szoláriumozás káros? A túlzott szoláriumozás egészségtelen, bőrrákot okozhat, ezért mindig tartsd be az utasításokat és hallgass a szakképzett személyzetre!
Az UV sugárzás kis mennyiségben is káros? UV fototerápiával gyógyítják például a pikkelysömört vagy az atópiás ekcémát, így ellenőrzött körülmények között terápiás céllal a gyógyászatban is használják. Ettől még nem szabad túlzásba esni!
Hiába barnultál le a szoláriumban, egyáltalán nem vagy védve a leégéstől? Ez két dolog miatt sem teljesen igaz. Az egyik az, hogy UV fény hatására a bőr festékanyagot, azaz melanint termel, ami a napsugárzáskor is termelődik. A másik, hogy a bőr elszarusodott rétege megvastagszik, ha UV fény éri, így valóban növelheted a szolival a bőröd védekezőképességét nyáron. Mindig egyeztess a bőrgyógyásszal vagy egyéb szakemberrel!
Nem szabad fürödni közvetlenül szoláriumozás után? De igen, lehet. Az UV-fény általi barnaságot semmi esetre sem tudod lemosni, hanem az lassan, fokozatosan kopik a bőröd folytonos sejtmegújító tulajdonságainak következtében. A barnaság a sejtekben történik, nem a bőrfelszínen.
Nem baj, ha sminkben fekszel a szoláriumba? Azon felül, hogy foltosra barnulhatsz tőle, a bőr pórusainak is árt. Ezért mindenképpen töröld le a sminkedet akár az általunk kihelyezett sminklemosóval és vattakoronggal. Arról nem is beszélve, hogy néhány kozmetikum fényérzékenységet okozhat, ami napozás során allergiás reakciót válthat ki.
TUDTAD-E
Szolárium kalauz!
Hogy működik a barnítási folyamat a szoláriumban?
Pontosan úgy, mint a napozásnál. Rengeteg téves, félrevezető információt lehet olvasni erről, néha még tudományos cikkekben is. Bőrünk úgy fejlődött az evolúció során, hogy alapszínének változásával reagált arra, melyik nép milyen éghajlatú földrajzi területen telepedett le végül a népvándorlások során. A jellemző napsütéses órák számától függően lett világosabb, vagy akár sötétebb bőrünk.
Két gond van csak. Az egyik, hogy mára genetikailag nagyon vegyessé vált szinte minden népcsoport a rasszok keveredése miatt, a másik pedig az, hogy már az őskortól kezdve ruhákkal védjük magunkat az időjárás viszontagságaitól, ezzel beavatkoztunk a bőr természetes védekezőmechanizmusába. Épp ezért nagyon fontos, hogy betartsuk a bőrtípusonkénti optimális napozási időket!
Az UV-B sugarak hatására a bőr mélyebb rétegeiben beindul a festékképződés, majd az UV-A által oxidálódik, azaz bebarnul a melanin, miközben a felső bőrrétegekbe kerül, mintegy védőpajzsot képezve a további sugárzás ellen. A természetben a napsugarak által, a fénnyel együtt érkeznek a szemmel láthatatlan UV sugarak oly módon, hogy az élő szervezetekre végzetes UV-C-t a légkör kiszűri. A szoláriumlámpákban higanyív jön létre a két wolfram spirál között. Az itt kialakult sugárzást alakítja át teljes egészében a csövek belsejében lévő fehér fénypor bevonat UV-A-ra ás UV-B-re.
Mitől éget egy cső?
Elsősorban, ha egy szolárium lámpa úgynevezett gyorsbarnító és ehhez nem a megfelelő percszámot választjuk, égetni fog. (Nem ajánljuk az ilyen lámpákat már csak azért sem, mert gyorsan kopik a megszerzett szín!)
Akkor is égethet a cső, ha erős és a tervezett élettartam lejártával is működtetett fénypor van benne. (Más szóval túljáratott a lámpa, azaz még világít, de a barnítás már nem az igazi.) Ilyenkor az eredeti állapothoz képest valamelyest megváltozik a UV-B/UV-A arány. Miközben a kevesebb UV-A már jóval lassabban barnít, az UV-B még éget.
Egy biztos: ha azt érezzük, éget a cső, azonnal hagyjuk abba a használatát, mert komoly bőrkárosodást okozhat!
Miért előnyösebb a mélybarnító, mint a gyorsbarnító?
Elsősorban, ha egy szolárium lámpa úgynevezett gyorsbarnító és ehhez nem a megfelelő percszámot választjuk, égetni fog. (Nem ajánljuk az ilyen lámpákat már csak azért sem, mert gyorsan kopik a megszerzett szín!)
Akkor is égethet a cső, ha erős és a tervezett élettartam lejártával is működtetett fénypor van benne. (Más szóval túljáratott a lámpa, azaz még világít, de a barnítás már nem az igazi.) Ilyenkor az eredeti állapothoz képest valamelyest megváltozik a UV-B/UV-A arány. Miközben a kevesebb UV-A már jóval lassabban barnít, az UV-B még éget.
Egy biztos: ha azt érezzük, éget a cső, azonnal hagyjuk abba a használatát, mert komoly bőrkárosodást okozhat!
Miért előnyösebb a mélybarnító, mint a gyorsbarnító?
A gyorsbarnítás gyors színkopással jár együtt, így a mélybarnítók sokkal hosszabban tartó bőrárnyalatot biztosítanak.
A mélybarnító lámpák az érzékenyebb bőrűek számára is ideális napozást tehetnek lehetővé (természetesen ez nem vonatkozik az I-es bőrtípusba tartozókra, mert nekik nem ajánlott a szoláriumozás).
A mélybarnító lámpákkal sokkal pontosabban be lehet állítani a barnítási dózist, mind a szoktatási, mind a színmegtartó időszakban.
Előnyösebb-e a színes fényű lámpa, mint a natúr fényű?
Egyáltalán nem, hiszen az ultraviola sugárzás maga nem fény: szabad szemmel láthatatlan hullámhosszú energianyalábokból áll. A szolicső látható fénye lényegében esztétikai jellegű szennyeződés. Minél erősebb árnyalatú a szín (teljesen mindegy, hogy az élénk kék, zöld, vagy mondjuk pink), jelentősen csökken a barnító hatás, tehát általánosan elmondhatjuk, hogy a színes fényű lámpák rosszabb hatásfokúak lehetnek, mint amit a hagyományos halványszínűeknél megszoktunk. Az UV sugárzás káros a szem számára, így a színnek nincs is jelentősége, egyáltalán nem szabad belenéznünk a szoláriumcsövekbe.
Szabad-e zuhanyozni szoláriumozás után?
Természetesen, hiszen a tengerparti napozás után sem moshatjuk le színünket a tengerben pancsolva. A barnulás nem egyenlő a bőrfestéssel, nem lemosható. Egyedül a bronzosítós krém színanyagának kell egy pici idő, hogy kölcsönhatásba lépjen a bőrrel, de kb. 20 perc múlva már ebben az esetben is bátran zuhanyozhat.
Miben más a Csokiszolárium® hálózati tagsággal rendelkező szalon, mint egy bármilyen más, akár csokicsövekkel működtetett szolárium szalon?
Itt a barnulás a szabályok betartása mellett történhet.
A Csokiszoláriumokban profi, szakszerű oktatásokon képzett személyzet dolgozik.
Itt központilag ellenőrzött, magas minőségű környezet és géppark várja a vendégeket.
Eredeti csokicsövekkel felszerelt szoláriumgépeket találunk.
A legmagasabb minőségű Csokicső® (Chocolate Brown PREMIUM) is megtalálható.
Itt mindig azonos dózisú, kiszámítható barnulást kap a vendég kiváló árszínvonalon.
A Csokiszoláriumok remek kikapcsolódást és élménybe illő környezet biztosítanak.
Ne feledjük: nem minden csokicsöves szalon Csokiszolárium®, de minden Csokiszolárium® csokicsöves!
Károsítja-e a szemet a szolárium UV fénye?
Igen, súlyosan károsíthatja! Vagy védő szemüveget kell viselni, vagy csukott szemmel kell igénybe venni a szolgáltatást. Ez alól a színes fénnyel rendelkező szoláriumcsövek sem kivételek, ha tartósan belenézünk a fényükbe, az a szemre nézve szintén káros hatású.
Milyen hatásfokú a Csokiszoláriumokban használt fertőtlenítőszer?
Ezek a készítmények olyan erős baktérium- és vírusölő hatással rendelkeznek, hogy egy alapos takarítás után csak azok a mikroorganizmusok maradnak életben, amelyek egy kórházban is megmaradnának a fertőtlenítés után.
Tud-e tovább fejlődni a Csokicső®?
A Csokicső® fejlesztése sose áll le. A magas minőség ellenére mindig lehet és van min változtatni. Jelenleg is intenzíven folynak a kísérletek a Feilo Sylvania mérnökeivel, hogy hamarosan megjelenhessen a Chocolate Brown® csövek következő szériája, amelynek PREMIUM szériája továbbra is a Csokiszolárium® szalonok versenyképességét fogja javítani.
Kérdésed, észrevételed lenne? Írj nekünk bizalommal!